Poznejme Vysočinu nástroji GIS

Geologie a geomorfologie kraje Vysočina

Poloha Geologie Geomorfologické členění

Poloha

Kraj Vysočina zaujímá podstatnou část Českomoravské vrchoviny. Tvoří jej území bývalých okresů Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou. S rozlohou 6 796 km2 je pátým největším krajem, zaujímá asi 9 % z celkové rozlohy Česka.

Název kraje se několikrát změnil. Od roku 2000 do 31. 5. 2001 se jmenoval Jihlavský kraj. Poté došlo k přejmenování na kraj Vysočina (slovo kraj nebylo součástí názvu). K poslední změně došlo 1. 8. 2011, kdy se název změnil na Kraj Vysočina (slovo Kraj je součástí názvu)

Kraj Vysočina má vnitrozemskou polohu a jeho hranice se nedotýkají státní hranice Česka. Sousedí na jihu s Jihočeským, na západě se Středočeským, na severu s Pardubickým a na východě s Jihomoravským krajem. Krajem Vysočina prochází historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou, která však při vymezování současných krajů nebyla brána v úvahu. Proto se západní část kraje Vysočina nachází v Čechách a východní na Moravě.

Víte, že...

Pacov je místem přesného středoevropského času. Městem totiž prochází 15. poledník východní délky, podle kterého se určuje středoevropský čas. Průběh poledníku je na komunikacích vyznačen pruhem žluté barvy.

buk
přečteno: 25417x

zobrazit rozvržení pro tisk 

 

Přístupů:  158975. [více]

Grafický návrh a realizace: TFSoft
Powered by TF-Wmake 1.5.9, © TFSoft 2007
Processing took 0.035 seconds.